بسته اخبار اجتماعی ایسنا در روز سه‌شنبه

 • بسته اخبار اجتماعی ایسنا در روز سه‌شنبه

  "آموزش ۵۰۰ مهارت به دانش‌آموزان در دستورکار، زنگ خطر افزایش «خشونت‌های اجتماعی»، خون بندناف نوزادتان را دور نریزید، ثبت هوشمند تخلفات رانندگی با راه‌اندازی مرکز مانیتورینگ در ۳۵ استان، لزوم دستگیری سارقان مجسمه‌های پایتخت، خط ۷ مترو یا اصلاح شود یا تعطیل، ارائه طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران تا سال آینده و روی دیگر واگذاری املاک در شهرداری تهران" از مهمترین عناوین خبرهای اجتماعی ایسنا در روز سه‌شنبه هستند.

  به گزارش ایسنا، سرویس اجتماعی ایسنا امروز بیش از ۷۰ خبر را روی خروجی خود منتشر کرده است که برخی از مهمترین آن‌ها در ادامه می‌آید:

  وزیر آموزش و پرورش خبر داد

  آموزش ۵۰۰ مهارت به دانش‌آموزان در دستورکار/خروج آموزش‌های مهارتی از مسیر اصلی با برگزاری«کنکور»

  سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه به دنبال آن هستیم تا دانش آموزان به کارآفرینی علاقه‌مند شوند گفت: امروز آموزش حدود ۵۰۰ نوع مهارت را با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای در دستور کار داریم و دانش‌آموزان می‌توانند از دو تا ۲۰ ساعت با تجهیزات اندک مهارت‌هایی کسب کنند.

  وزیر آموزش و پرورش با اشاره به موفقیت در دهه ۷۰ و ۸۰ در توسعه آموزشهای مهارتی گفت: از علل عدم توفیق پس از آن این بود که سایه غول «کنکور» آموزش‌های مهارتی را از مسیر اصلی خارج کرد. در دهه ۷۰ یکی از ابتکارات خوبی که صورت گرفت ایجاد هماهنگی بین دستگاه های ذیربط بود.

  به بهانه قتل جوان مهابادی تشریح شد

  زنگ خطر افزایش «خشونت‌های اجتماعی»

  انتشار خبر قتل جوان مهابادی که توسط ۴ تن از دوستانش با ضربات چاقو مجروح و پس از یک روز سوزانده می شود، باعث شد تا زنگ خطر گسترش قتل‌های توام با خشونت باردیگر به صدا در بیاید؛ قاتلانی که این بار نه تنها سطح جدیدی از خشونت هنگام ارتکاب جرم را به نمایش گذاشتند بلکه با فیلمبرداری و عکس برداری از صحنه جرم نشان دادند که وجدان اجتماعی بیش از پیش با بحران رو به رو شده است.

  دکتر امان الله قرائی مقدم، آسیب‌شناس اجتماعی افزایش خشونت در عرصه‌های زندگی اجتماعی را یکی از دلایل افزایش چنین حوادثی دانست و تصریح کرد: برای مثال در کتابهای درسی، فیلم‌های سینمایی، سریال‌ها و  اخبار، بارها شاهد بازنمایی خشونت هستیم. از سوی دیگر مشکلات جوانان نظیر سرخوردگی و ناامیدی نسبت به آینده، کار، ازدواج و محدودیت ها و محرومیت‌ها می توانند در افزایش این معضلات نقش مهمی ایفا کنند، بنابراین این مسائل  در وهله اول ریشه در خانواده و سپس در رواج مصادیق خشونت در سطح اجتماع، دارند.

  ۵ بیمارستان در تهران مسوول جمع‌آوری خون بندناف عمومی؛

  خون بندناف نوزادتان را دور نریزید

  امروزه در اغلب کشورهای توسعه‌یافته بانک خون بندناف نوزاد را به جای دور ریختن ذخیره کرده و در آینده برای خود اهداکننده یا دیگر بیماران استفاده می‌کنند تا زندگی‌های زیادی را نجات دهند.

  دکتر مهین نیکوگفتار، رییس گروه بانک خون بند ناف و سلول‌های بنیادی سازمان انتقال خون با بیان اینکه این بانک، یک بانک خون بند ناف عمومی است و در سال ۱۳۸۹تشکیل شده و از آن زمان تاکنون حدود ۳۴۰۰ گونه خون بند ناف از مادران اهدا کننده‌ای که رضایت به اهدای خون بند ناف خود داده‌اند در این بانک نگهداری شده است، گفت: در دنیا گزارش شده که نگهداری خون بندناف تا ۲۰ سال هم از کیفیت آن نمی‌کاهد. به این معنی که واحدهای ذخیره شده به مدتی بیش از ۲۰ سال، قادر به بازسازی مغز استخوان بیماران نیازمند به پیوند مغز استخوان بوده است.

  در صورت تصویب ستاد کل نیروهای مسلح صورت می‌گیرد

  دو دیپلمه شدن فارغ التحصیلان رشته‌های نظری در دوره «سربازی»

  علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از برگزاری جلسات مشترکی با ستاد کل نیروهای مسلح خبر داد و گفت: مذاکراتی بر سر کسر خدمت سربازی فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی و ارائه دیپلم مهارتی دوم به فارغ التحصیلان رشته‌های نظری در حال انجام است.

  وی افزود: موارد مختلفی در این جلسات مشترک در دست بررسی است که از جمله آنها تعیین تکلیف خدمت سربازی برای دانش آموزان فارغ التحصیل شاخه‌های فنی و حرفه‌ای است. بحث اعطای مشوق‌هایی مبنی بر کسر خدمت از دوره سربازی  برای فارغ التحصیلان این رشته‌ها مطرح است. همچنین قرار است توافقاتی صورت بگیرد تا آنها که فارغ‌التحصیل رشته‌های نظری هستند نیز در دوره سربازی تحت آموزش‌های مهارتی قرار بگیرند.

  سردار مهری خبر داد

  ثبت هوشمند تخلفات رانندگی با راه‌اندازی مرکز مانیتورینگ در ۳۵ استان

  سردار تقی مهری رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در مراسم افتتاح سامانه ۳۵ مرکز مانیتورینگ گفت: این سامانه برای ثبت هوشمند تخلفات و اعمال قانون رانندگان ایجاد شده است و با راه‌اندازی آن پلیس راه استان‌ها می‌تواند در لحظه، تخلفات رانندگان را رصد کند.

  وی با اشاره به استفاده از انواع دوربین‌ها گفت: در حال حاضر معابر درون‌شهری و برون‌شهری به بیش از ۱۰ هزار دستگاه از انواع دوربین‌ها مجهز شده‌اند و با توجه به برنامه‌ای که در نظر گرفته شده، ۱۸۸۸ دوربین دیگر باید نصب می‌شد که تاکنون نصب بیش از ۱۲۰۰ دستگاه عملیاتی شده است که امیدواریم نصب باقی دوربین‌ها تا پایان تابستان سال ۹۷ به سرانجام برسد.

  نژاد بهرام از پلیس خواستار شد

  لزوم دستگیری سارقان مجسمه‌های پایتخت

  زهرا نژاد بهرام عضو هیات رییسه شورای شهر تهران، ری و تجریش از پلیس خواست که سارقان مجسمه‌های پایتخت را دستگیر کنند.

  زهرا نژاد بهرام صبح امروز در تذکر پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه متاسفانه شاهد هستیم که در روز جهانی کودک، مجسمه کودک در میدان ونک ربوده می‌شود، گفت: گویا روند ربودن مجسمه‌ها مجددا آغاز شده و لازم است مسوولان انتظامی فکری به حال این موضوع کنند.

  مدیر کل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو مطرح کرد

  "ناصرخسرو" دیگر "ناصرخسرو" نیست/فعالیت غیرمجاز سایت‌های دارویاب

  دکتر شهریار اسلامی تبار مدیر کل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو گفت: فروش، عرضه و تبلیغ دارو به صورت اینترنتی غیرقانونی و غیرمجاز بوده و به نوعی قاچاق محسوب می‌شود.

  وی گفت: از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ میانگین سالیانه حدود ۱۰درصد واردات دارو در راستای اقتصاد مقاومتی، کاهش واردات دارو را به کشور داریم و همزمان برنامه‌ای طراحی شده تا حدود ۱۰درصد قاچاق ورودی نیز کاهش یابد. در حمایت از طب سنتی و تجویز داروهای گیاهی، تبلیغ اینترنتی مجاز است ولی فروش از طریق داروخانه‌های مجوزدار صورت می‌گیرد.

  شهربانو امانی تأکید کرد

  خط ۷ مترو یا اصلاح شود یا تعطیل

  عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران، ری و تجریش درباره وضعیت ایمنی خط ۷ مترو هشدار داد.

  شهربانو امانی در تذکر پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران با بیان اینکه خط هفت مترو عمیق‌ترین خط است که در تاریخ ۲۰ خردادماه سال جاری با ۷ ایستگاه از میدان صنعت تا میدان بسیج افتتاح شد، گفت: مقرر شده بود که تا پایان سال ۹۶ تمام ایستگاه‌های این خط به صورت ماهانه مورد بهره‌برداری قرار بگیرند.

  وی با بیان اینکه مشکلات این خط در ۷ بند احصا شده است، تصریح کرد: در یکی از بندها آمده که باید قطارها پس از طی ۱۰ هزار متر مسافت به پایانه رفته و اورهال شوند که این مهم محقق نمی‌شود و بسیار نگران هستیم.

  رییس اداره محیط زیست شهر تهران خبر داد

  ارائه طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران تا سال آینده

  محمد حسین بازگیر رییس اداره محیط زیست شهر تهران ضمن اشاره به ضعف در مدیریت پسماند برخی نقاط شهرستان تهران گفت: لازم است که طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران از سوی شهرداری هر چه زودتر به‌روز رسانی و به اداره محیط زیست پایتخت ارائه شود.

  سردار مومنی خبر داد

  امکان اندازه‌گیری فاصله طولی خودروها در دوربین‌های جدید جاده‌ای

  سردار اسکندر مومنی جانشین فرمانده ناجا در حاشیه مراسم افتتاح ۳۵ مرکز مانیتورینگ استان‌های کشور به قابلیت‌های دوربین‌های جاده‌ای اشاره کرد و گفت: این دوربین‌ها براساس متوسط، سرعت تخلفات را ثبت می‌کنند و حتی در دوربین‌های جدید امکان اندازه‌گیری فاصله طولی نیز وجود دارد.

  بطحائی خبرداد

  پرداخت سرانه مدارس و مطالبات حق‌التدریسی‌ها در پیچ خزانه/جزئیات آموزش ۵۰۰ مهارت به دبیرستانی‌ها

  سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش جزئیات طرح "ایران مهارت" را تشریح کرد و گفت: در این طرح دبیرستانی‌ها در ۲۰ جلسه با مهارت‌های پایه آشنا می‌شوند و اهداف آن با "طرح کاد" متفاوت است.

  بطحایی درباره طرح" کاد" که در گذشته اجرا می‌شد گفت: تجربیات خوبی از طرح های مشابه داشتیم اما برخی از آنها متوقف شد. این طرح، همان طرح کاد نیست. در طرح کاد دانش آموزان هفته‌ای یکبار به کارگاه‌ها مراجعه و مهارت ها و ظرافت‌های شغلی را می‌آموختند اما در این طرح دبیرستانی ها در ۲۰ جلسه ۱.۵ساعته با مهارت های پایه آشنا می‌شوند و اهداف آن با طرح کاد متفاوت است.

  وی درباره سرانه مدارس گفت: اعتباری که گرفتیم به خزانه رفته بخشی برای پرسنلی و مطالبات حق التدریس و بخشی برای سرانه است. امیدواریم با گشایش خزانه، به‌زودی پرداخت شود.

  در جلسه شورای شهر تهران مطرح شد

  روی دیگر واگذاری املاک در شهرداری تهران/دریافت املاک به بهانه حسینیه

  طرح ساماندهی واگذاری حق بهره‌برداری املاک شهرداری تهران در جلسه صبح امروز روی میز بررسی اعضای شورای شهر قرار گرفت و اعضاء پس از استماع کلیات این طرح نظرات خود را بیان کردند.

  رییس کمیته عمران شورای شهر تهران، ری و تجریش افشین حبیب‌زاده با تاکید بر اینکه در قانون فرادستی مصوبه مجلس، صراحتا هر گونه واگذاری و بهره‌برداری از املاک شهر را منوط به اجازه انجمن شهر دانسته و اگر هر شرکتی بر اساس اساسنامه خود این واگذاری‌ها را انجام دهد، عملا خلاف قانون انجام داده، گفت: باید تمام واگذاری‌ها مصوبه شورای شهر را داشته باشد و اجازه واگذاری بهره‌برداری‌ها نیز لغو شود.

  حبیب‌زاده با بیان اینکه برخی از افراد ساختمان‌های شهرداری را به اسم حسینیه گرفته، املاک اطراف آن را به صورت تجاری استفاده می‌کردند و مشخص نبود آیا درآمدهای آن برای حسینیه صرف می‌شد یا خیر؟ گفت: ما هیچ اطلاعی از نحوه واگذاری‌ها نداریم و باید مشخص شود چه املاکی برای بهره‌برداری واگذار شود و پول املاک واگذاری‌شده به کجا می‌رود.

  "اعتراض تعرفه‌ای" یا "بازی با جان بیماران"؟

  جنجال بر سر کاهش تعرفه‌های برخی گروه‌های پزشکی از جمله متخصصان بیهوشی همچنان ادامه دارد، دعوایی که چند ماهی است دامن‌گیر نظام سلامت کشور شده و مقوله "درمان" را به خطر انداخته است.

  به گزارش ایسنا، تعیین تعرفه‌های پزشکی همواره دغدغه‌ای مناقشه‌برانگیز در بهداشت و درمان کشور بوده و در دوره‌های مختلف هر نوع تغییر در آن مخالفان و موافقان خاص خود را داشته است. بر این اساس هرچند که در سال ۹۳  و در گام سوم طرح تحول نظام سلامت، کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات بازنگری شد و تعرفه‌های گروه‌های مختلف پزشکی رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کردند، اما این رشد هم نتوانست رضایت همه گروه‌های پزشکی را به دنبال داشته باشد و قرار بر آن شد که این کتاب سالانه مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد.

  متخصصان بیهوشی درخواست توقف مصوبه کاهش تعرفه‌های بیهوشی تا زمان بررسی‌های کارشناسی را دارند و البته منتقد بومی‌سازی کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات سلامت هستند، معتقدند این کتاب سلیقه‌ای ترجمه شده و خواستار اجرای "کتاب کالیفرنیا" هستند.

  کشف تعداد زیادی آرپی جی از یک باند قاچاق موادمخدر/رشد دستگیری متهمان

  پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص مخدر«گل»، گفت: هر چند کاشت وسیع گل در ایران به هیچ عنوان گزارش نشده اما کشفیات سه ماهه اخیر حشیش و ماری جوانا در کشور قابل توجه و هنوز سهم واردات حشیش زیاد است و به همین دلیل مردم باید کاملا این مخدر را بشناسند.

  سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با بیان آنکه در شش ماهه نخست سال جاری کشفیات مواد مخدر توسط نیروی انتظامی رشد ۹ درصدی داشته است، گفت: در شش ماهه نخست سال جاری وزارت اطلاعات با ۸۰ درصد رشد کشفیات مواد مخدر بیشترین میزان رشد مکاشفات را در میان سایر دستگاه‌های کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. همچنین در کشفیات قرص و آمپول‌ و داروهایی با کاربردهای دوگانه، میزان کشفیات با رشد فزاینده‌ای مواجه بوده است به طوریکه در شش ماهه نخست سال جاری کشفیات این حوزه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴۰ درصد رشد داشته است.

  افشار همچنین به ارتباط نزدیک میان قاچاق مواد مخدر و گروه‌های تروریستی سازمان یافته تاکید کرد و گفت: این موضوع را به مجامع بین‌المللی گزارش کرده‌ایم به طوریکه چندی پیش در شهرستان سراوان ۵۰۰ کیلوگرم تریاک از یک باند قاچاق کشف شد اما در کنار آن تعداد زیادی اسلحه همچون آر پی جی و گلوله و ... نیز که به صورت آکبند بودند نیز کشف شد که البته در یک درگیری مسلحانه میان این قاچاقچیان و وزارت اطلاعات این سلاح‌ها در اختیار وزارت اطلاعات قرار گرفت.

  به گزارش ایسنا، پربازدیدترین اخبار اداره اجتماعی در ۲۴ ساعت گذشته به شرح زیر است:

  دو دیپلمه شدن فارغ التحصیلان رشته‌های نظری در دوره «سربازی»

  احیای "میانکاله" در گرداب اختلاف‌نظرها

  واکنش شهرداری به سرقت مجسمه «کودک» و درخواست از شهروندان

  ارائه طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران تا سال آینده

  زنگ خطر افزایش «خشونت‌های اجتماعی»

  انتهای پیام